18 Nisan 2024 Perşembe

Logitech Driving Force GT

Eğer sizde benim gibi yarış oyunlarına hastaysanız ve hatta diğer arabalarla yarışmaktansa, tur attığınız pistin Best Lap’ına sahip olmayı seviyorsanız.PS3 ve GranTurismo5 Prolugue(gerçi artık orijinal 5 piyasaya çıktı ama henüz bütçem ona hazır değil 🙂 …) ile beraber birde iyi bir direksiyona sahip olmalısınız.

‘’İyi bir tur zamanı yakalamak için aracın viraj içindeki dengesini kurarken ne kadar bir dönüş açısı gerektiği gazın hangi seviyede olması vs…. gibi birçok detayı sahip olduğumuz playstation kolundan daha iyi verebilecek bir şey varsa oda iyi bir direksiyon setidir.’’ Diye düşünerek başladım araştırmaya 😉  ….PS3 uyumlu direksiyon konusunda çokta fazla tercihim yoktu zaten gözüme takılan 2 model vardı Logitech Driving Force GT ve Logitech G25 veya G27 zaten biraz araştırınca G25 veya G27 gözüme daha fazla takılamadılar çünkü aralarında 3-5 lira daha vereyim de şunu alayım diyebileceğim bir fiyat farkı maalesef yok Logitech Driving Force GT 150 TL’deyken G27/G25 750TL-800TL civarı fiyatlara sahipler. Aslında Logitech’i belki bu konuda biraz eleştirebiliriz. Bunların arasına   bir kaç model daha yerleştirseydi fena olmazdı.

Yarış esnasında ayar yapmamızı sağlayan bölüm

Neyse bir gün gene medimarkt’i gezerken Logitech Driving Force GT’nin 149TL den 139 TL ye indiğini gördüm ve artık almalıyım dedim.Almamla eve gelmem bir oldu 🙂  Kurulumu son derece basit gözüktüğünden prosedür kağıtlarının pozisyonlarıyla oynamadım bile… direksiyonu USB girişine takmamla beraber direksiyonun 9000’lik dönüş hareketini gerçekleştirmesi beni şaşırtan ilk şeydi. Muhtemelen bi kontol mekanizması oyundan çıkarkende girerkende bunu gerçekleştiriyor yada oyunun desteklediği maksimum dönüş açısını belirtmek amacıyla da olabilir.Çünkü Bilgisayarda denediğimde F12010’da bu açı yaklaşık 1800’ye kadar düşüyor. Yaylı Microsoft Sidewinder’ımdan sonra motorlu yeni nesil direksiyonlara alışmak kolay değil. Direksiyonun, size aracın bulunduğu yol ve durumuna göre değişken tepkiler vermesi pek alışıtığım bir durum değil.Hatta başlarda aman kırarım filan diye direksiyonun tepkilerine harfiyen uyuyor karşı gelmiyordum. 🙂

Neyse zamanla alıştım ve hükmetmeye başladım. Açıkçası son derece zevkli bir oynanabilirlik sunuyor GranTurismo5 Prolugue ile daha da güzel.Direksiyon üzerinde bulunan fonksiyon tuşlarıyla araçla yarışırken çeşitli ayarlar yapabilmeniz (TractionControl,ABS,Fren dengeleri gibi…..) Gran Turismo 5  için üretilmiş olmasının bir sebebi olsa gerek …..Hele birde F2007 ile Suzuka da bir hatasız tur tamamlayabilmek inanılmaz… o aracı normal Playstation 3 kolu ile pistte tutmak nerdeyse imkansız .Driving Force GT diziginleri tekrar size veriyor..Ama o araçla temiz bir zaman turu atıcam diye odamda kısa çaplı bir küresel ısınma yarattığımı hatırlarım 😀  (Bu nasıl oluyor diye sorarsanız o odanın kapsını kapatıp,kaloriferler,ses sistemi,LCD,DSMART,2 adet 100watt’tık ampül açık durumdayken 20 tur kadar Suzuka’da F2007 ile BestLap elde etmeye çalışırsanız oda sıcaklığının mevsim normallerinin üstüne çıktığını hissedebilirsiniz 😀 ….)

Direksiyonda kalite göstergesi olarak sayabileceğimiz G27 ve G25 de bulunan deri ve metal parçalar bulunmasa da farklı bileşimdeki plastik-silikon karışımı parçalar bu açığı kapatmak için son derece yeterli.Pedal seti nispeten daha sade ve hem sert zeminde hem de halıda kaymaması için gereken yüzeyler mevcut.

Ben yaklaşık 2,5-3 aydır kullanıyorum ki sayesinde GranTursimo 5 Prologue Spec III yamasında Londan’da Ford Focus ST ile 88. sıradan ilk 100’e giriş yapabildim zaten listedeki tek Türkiye hesabı olan kişi benim :D(en son baktığımda öyleydi)

Bu aralar aksiyon oyunlarına merak saldığımdan eskisi kadar oynamıyorum ama GranTursimo 5 elime geçerse durumlar değişebilir.

Elimden geldiğince Driving Force GT ile ilgili bilgi vermeye çalıştım.Merak ettiğiniz şeyler olursa elimden geldiğince gene yardımcı olmaya çalışırım….

Hepinize iyi günler……   😉

 

 

Önceki İçerikPlayvision HDA-51A
Sonraki İçerikHTC Desire

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -spot_img

En Son Gönderılenler