24 Şubat 2024 Cumartesi

Nokia 5800 XpressMusic yeni firmware v20

5800Telefon türkiyede yeni çıktı, eğer son versiyonu yüklü bir model kullanıyorsanız büyük ihtimal sorun yaşamazsınız, ama eski versiyonunu kullanıyorsanız v10, v11 yakında bazı hataları farkedersiniz…

Ben yaklaşık bir hafta önce aldım, üzerinde v11.0.008 yüklüydü. Genel olarak bir sorunla karşılaşmadım taki radyo dinlemeye başlayana kadar. Radyoyu açtıktan bir 10-15 dak sonra alet neredeyse kilitleniyordu. Tam olarak anlatayım isterseniz. Radyoyu açıyorsunuz, kulaklıktan dinliyorsunuz yaklaşık 1 dak sonra tel kilidi devreye giriyor ( herşery normal ). 10-15 dakika sonra kulaklık kumandasından kanal değiştirmeye çalışıyorsunuz, ama nedense kanallar değişmiyor hiçbir işlem yapılamıyor. Hemen telefonun tuş kilidini açıyorsunuz, ana ekran karşınızda ( yine normal ). Ama radyoya girince nedense tuşlar kilitli görünüyor işlem yapılamıyor, Tuş kilidini açınca, ekran kararıyor ve yine işlem yapılamıyor, mecburen kapatıp açmak gerekiyor telefonu.

Dün yeni versiyonun çıktığını gördüm ve hemen indirdim, ilk denemelerimde sorun yaşamadım radyoda v.s. 15dak dan uzun deneme fırsatım olmadı.

Peki yeni versiyonda neler var farklı olarak?

v20.0.0.12 nin v10.0.10 ve 11.0.08.112.01 dan farkları

Genel Değişilikler
– İnternetten daha hızlı veri indirme..
– Daha hızlı tpuc-screan girişleri
– Ön paneldeki kamerayı aktif edebilme.
– Dictionary, sözlük eklentisi
– Uygulamagüncelleştirici, Apl. Update eklentisi
– Genel çalışma daha hızlı ve daha düzgün, menüde, uygulama giriş çıkışlarında, galeride hızlanma farkediliyor
– Flash/FLV desteği ile internet ve YouTube de iyileştirme
– Ana ekranda çıkan Search sekmesi artık bütün telefon içinde arama yapabiliyor.
– Fotoğraflara özel efektler eklenebiliyor

Genel olarak farklar bunlar

cuneyt
Elektronik okumuş, bakmış olmuyor Diş Hekimi olmuş. Ama teknolojiden birtürlü kopamamış

Related Articles

56 YORUMLAR

 1. divx seyretme sorununu allok video converter ile çözebilirsiniz arkadaşlar.mp4 e dönüştürdüğünüzde boyut yarı yarıya düşüyor ve altyazı yerleştirmesi de var.altyazı derdinizde kalmıyor.kalite olarakta çok güzel görüntü veriyor.telefonu bugün aldım daha elime geçmedi.ama birkaç video convert ettim.yarın tel gelince filmleri deneyeceğim.

 2. utku ve cuneyt bey burdakı yazılarınız ıcın teşekkürler birşey sormak istiyorum 2 gün oldu 5800 alalı v10 var içerisinde ben wifi yi kullanamıyorum çok ugraştım olmadı bana yardım edebilir misiniz utku beydede aynı sorun vardı çözülmüş sanırım

 3. Selamlar;

  Yeni telefon bakınırken buldum burayı. Eğlenceli telefonları severim ancak iş sebebiyle artık biraz daha fonksiyonel olanlara bakmak zorundayım. 5800 içinde office programlarını kullanma olanağı nedir? Blackberry de açılabiliyor ancak yazma, değiştirme vs. için ücretli program lazım. 5800de durum nedir? pdf., ppt filan açabiliyor mu? Deneyen var mı?

  Teşekkürler

  • Quickoffice ve adobe acrobat uygulamaları var. Ama üzerinde değişiklik yapabilmek için lisanslamanız gerekiyor maalesef…
   Sayenizde ben de araştırıyorum full sürümleri. Programların tam sürümlerini bulunca buradan paylaşırım!!

  • Bir kişi daha sormuştu sanırım alp ti
   menü rengini kırmızı yapmak için Product Code yi değiştirmeli ve yeniden yazılım yüklemelisin!! 5800 Türkçe yazılım yükleme kısmında nasıl yazılım yükleneceği ve product code nin nasıl değiştirileceği anlatılıyor.
   Yapman gereken örneğin türkçe kullanıyorsan telefonu türkçeye ait 2 kod var 1 i kırmızı (RED) diğeri mavi (BLUE) için. kırmızı için gereken kodu girmen.. ve yazılımı yüklemen..
   Ama gerçekten anlamıyorsan en basiti olan kırmızıya ait bir tema bulmaya çalışman tamamen değil ama kısmen de olsa renkler kırmızıya döner 😉

 4. Ve iki soru daha 😀

  1. Uninstall nasıl yaplır? Telefondan veya usb ile bağlantıdan(pc suit ile değil sadece depolama bağlantısı ile) yapılabilir mi?(pc suite bilgisayarı yoran bir program yüklemek istememe sebebim bu.)

  2. Artık telimi internete bağlayabildiğime göre nokia updater kullanmadan direk telefonumdan firmware update edebilir miyim?

  Bıkınca söylersiniz başka sormam. 🙂 Acemiliği atmak lazım…Şimdiden teşekküler.

  • 1- Ayarlar / uygulama yöneticisi / yüklü uygulamalar kısmından silmek istediğin uygulamayı seç ve seçenekler / kaldır de
   2- Bu şekilde yapanlar var ama ben başarılı olamamıştım Wi-Fi üzerinden ( 1-2 defa denedim Fazla da uğraşmadım zaten ) Doğrudan kablo bağlantısı yap ve yükle 126MB indirecek ve sonra yükleyecek!!

 5. Yığınla oyun buldum. Yığınla office programı buldum. Yığınla daha birçok program buldum. Fakat Dvx bulamadım. DVX symbian v5 yükleyip üstüne tuşlara görev atama programı ile çalışmasını sağlamış insanlar ama çok yavaş ve işeyaramaz olarak anlatıyor herkes. Bunun için çözümün var mı?

  Bir de eski versiyon firmwareden kaynaklanıyor sanırım ama kulaklıkla birşey dinlerken tuş kilidi devreye girince kulaklık kumandası da kullanılmaz hale geliyor(ses kontolü hariç) Bunun bir çözümü var mı?

  • Benimkisi v11 olarak gelmişti ve aynı sorun bende de vardı v20 de bu sorun çözülmüş
   DivX olayı hala yok SmartMovie var ama dedikleri gibi akıcı bir görüntü oluşturamıyor, Mp4 e çevirince de boyut inanılmaz artıyor nerdeyse 3 katı

 6. Sonunda internete bağlanabiliyorum. Bağlanamama sebebim dünden beri cehaletimmiş:D ayarları yaptıktan sonra uygulama için teli kapatıp açmak gerekiyormuş sanırım…:D:D Back up dosyası gizli dosyaymış ondan görememişim:) Yardımınız için teşekkürler..Birkaç nokta daha var sormak istediğim ama bu başlığın konusu değil nereden sorsam?

 7. 1.yle ilgili telefonda yedekle diye bir seçenek vardı yaptım ama kabloyla kartın içini görüntülediğimde hangisi yedek dosyaları neleri bilgisayara alıp kurtarmalıyım onu bilmedim.

  2. Eve gelen arkadaşların notebooklarına telefona yaptığım ayarları yaptığımda sorunsuz olarak bağlanıyorlar. modemden yana bir problem IP-DNS… ayarlarını girdiğimde hiç yaşamadım. 1 hafta önce yabancı bir forumda gözüme çarpmıştı benzer sorunu yaşayan birçok kişi vardı. Aynı sayfayı bulamadım tekrar.

  Artık başka ne yapmam gerekiyor aklma gelmiyor.. Gelişmiş tercihlerde IPv4 ve IPv6 vardı. Turkiye için IPv4 olduğunu öğrendim(nokia müşteri hizmetlerinden) v6yı hiç denemedim. Acaba bu olabilir mi? Bir de nokia hattındaki arkadaş bana modemin mac(ya da mc nasıl yazılıyor bilmiyorum) ayarlarıyla ilgili olabilir demişti ama onunla ilgili bir bigim yok. Modem ara biriminde de göremedim.

  • 1- en sağlıklısı PC Suite ile yapman!! Sonuçta tekrar bilg a aktarıyorsun.. Telefon üzerinden yedekleme hiç kullanmadım o yüzden birsey söyleyemiyeceğim
   2- Benzer sorun ben değil ama bir arkadaşım E51 ile yaşamıştı bütün cihazlar bağlanıyor ama telefon bağlanmıyordu sorun modem ayarlarından kaynaklanıyordu ve bahsettiğim Boot Shared Auto ayarını düzelttikten sonra düzeldi. MAC adresi ile ilgili bir sorun olacağını zannetmiyorum, Diğer arkadaşların bağlanabildiklerine göre MAC koruması etkin değildir sende
   Modem menüsünde v.s. varsa restore default yapıp dene birde ( Modemi ilk ayarlarına geri döndür ) bunu yaparken Bir kenara TTNet veya hangi int kullanıyorsan bir kenara ayarları not et..
   3- Bilgisayardan anlayan birisinden yardım da alabilirsin bir bilgisayarcı arkadaşın v.s. olabilir. uzaktan modemin marka modelini bilmeden birsey söylemek zor.
   4- Telefon başka yerlerde bağlanıyor ama sadece senin evinde bağlanmıyorsa son çare modemi değiştirmek. Ama diğer aygıtları birşekilde bağlıyorsan tel de bağlanmalı mutlaka..

 8. Merhabalar benim 2 sorunum var. 1.si yedekleme nasıl yapılır, neler yedeklenmiş olur bunlar formatla-yazılım güncelleştirme ile silinir mi? 2. si heryerden wi-fi bağlantısı yapabiliyorum kendi evim hariç! 🙂 modemim otomatik IP atamadığı için gelişmiş ayarlardan IP, DNS, DEF GATE,vs ayarlarını yaptım artık wireless bulunamadı diye hata veriyor. Eskiden telefonumdaki ayarlar da otoya ayarlıyken bağlanıyordu ama veri alışverişi olmuyordu bu zaten bilgisayarlarda yaşadığım ve çok uzun zaman önce çözdüğüm bir sorundu. telefonum 5800 firmware V10. Şimdiden teşekkürler.

  • 1- Yedeklem PC Suite ile yapılır, Mesajlar, hafıza kartı, programlar uygulamalar, rehber, notlar, telefon hafızası v.b. size ne yedeklemek istediğiniz sorulur ve bunlar yedeklenir. Formatta herşey silinir!! Yazılım güncellemede genelde veri kaybı olmaz ama her ihtimale karşı yedek almakta fayda var!!

   2- Wi-Fi : Bence wifi ayarlarını eski konumuna getirin, sorun modemde olduğuna göre ona yoğunlaşın bence… Modem wireless ayarlarını kontrol edin, Kullanıcı sınırlaması olabilir, Wireles bağlantı ayarlarını kontrol edin, bazı modemlerde wireless seçenekleri var, Boot mod, Auto mod, Shared mod gibi bu ayarı Auto veya Boot da tutup kullanmayı deneyin. İmkanınız varsa Modemin Firmware ( Riskli bir işlemdir modem flashı bozulabilir ) sini yükseltin..

 9. Merhaba benim sorum yazılım güncellemesinden çok yurtdışı telefon kayıt işlemi ile ilgili.. Telefonu kayıt ettirdik 3 gün geçti ama hala açılmadı. Açıldığına dair msj falan mı gelicek bilen var mı?

  • 1 hafta 10 günü buluyor bazen aktif olması. Mesaj geliyo muydu hatırlamıyorum, ama arada telefonu açıp kapatın, aktif olduğunda görürsünüz zaten! Birde istenilen evrakları tam verdiğinize emin olun!! İlk kayıt işlemim de TR pasaportumun süresi yoktu 2. pasaportum üzerinden işlem yaptırmıştım ve 5 ay sonra kapandı (6300)! ikinci işlemimde sorun olmadı evraklar istenildiği gibiydi bir belki de 2 sene oldu hala açık (N81). Evraklarınız kabul ediliyor hepsi merkeze gönderiliyor, evraklar incelenene kadar telefonunuz aktif ediliyor. Gönderdiğiniz evraklar incelendikten sonra eksik varsa tekrar kapatıyorlar eksik yoksa kullanmaya devam ediyorsunuz… (Turkcell en azından böyle çalışıyor…)

 10. arkadaşlar bende 5800 kullanıyorum we yazılımı nasıl güncelleştircem. Nokia nın kendi sitesinde 5800 ın yeni yazılımı yok. Yardımcı olursanız sewinirim… Şimdiden teşekkürler

  • *#0000# ile yazılımını kontrol et.. Son yazılım versiyonu v20.0.012
   PC Suite veya Nokia Software Upgrade programını indir ve bilgisayarına kur. Telefonunu usb kablosu ile bağla, telefonundaki yazılımı ve en son nokia yazılımını gösterecektir… Güncelleştirmek veya yeniden yüklemek istiyorsan gerekli işlemleri yaparsın 😉
   6300 firmware yüklemek yazısında Yazılım Güncellemek kısmını takip edebilirsin, neredeyse bütün nokialarda aynı…

 11. yok hocam yaa bu işi yapamayacağız sanırım daha product kodu değiştiremedik bırak versiyon atmayı 🙂 neyse bekleyeceğiz artık napalım 🙁

  • sorun nerede? Birde soyle bir durum var yazmayı unutmusum kullandığın işletim sistemi ne? Vista da çalışmıyor bu programlar!! Phonex yerinde JAF kullan. Phonex ile ben de yapamadım.. Programı çalıştıramadım!! Ama JAF ile oldu..

 12. bu phonex programını nereden indireceğim bi türlü bulamadım ayrıca NSU v20 versiyonu bulmuyor son versiyon v11 olarak görüyor bunlar hakkında yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler…

  • Ben Phonix programını çalıştıramadım birtürlü, eski ve yeni versiyonunu denedim başarılı olamadım, bigisayarımda sürekli hata verdi. Sorunu çözmüş olman güzel…

 13. Bilgisayarında teknik bir sorun olabilir!! Nokia software update programı ile yapılıyor zaten güncelleme. İnternet bağlantını kontrol et sorun orada olabilir

  Güncelleme yapmadan önce bilgisayarını restart et, varsa virüs programını ve güvenlik duvarını kaldır ve işlemlere öyle başla! İşlem sırasında biryerde kesinti olursa telefonun açılmayabilir!! Gerç, çözümü var ama çözüm için kullanılan program bende çalışmadı!!!

  Aşağıda Yazılım Yükleme kısmında anlattıklarım standart 5800 da da geçerli
  http://www.tr-kaynak.com/2009/01/6300-yeni-firmware-yuklemek/

  PC Suite 7.1 (sendeki belki daha eskidir bununla da dene birkere)
  http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/software/Nokia_PC_Suite_7_1_18_0_tur_web.exe

 14. arkadaşlar dediğiniz bu Nokia 5800 XpressMusic yeni firmware v20 nereden bulup ve nasıl telefona yükleyeceğiz.lütfen yardın edin.bendeki nokia software ubdate programını açıyorum ama uygulama başlıyor yazısından başka bir şey olmuyor.2 saat bu yazı ekranda kaldı.lütfen bir el atın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -spot_img

En Son Gönderılenler