24 Şubat 2024 Cumartesi

Canon PG-40 Kartuş Doldurma

Canon Kartuş Dolumu

Evinizde printer varsa ve sık kullanıyorsanız kartuş problemi de yaşıyorsunuzdur. Bir kartuşun 35-40 YTL civarlarında olduğunu düşünürsek özellikle öğrenciler için pek de ucuz olduğu soylenemez. Peki çözümü nedir?
Bir dolum merkezine dolum yaptırabiliriz peki maliyet? 8-10 YTL sıfır kartuşa göre yine çok iyi bir rakam. Peki kendimiz doldurursak? Evet kendimiz doldurursak bize maliyeti 3-4 YTL civarlarında. 1 Kartuştan %90 poranında kar sağlamış oluyoruz

Peki bunu nasıl gerçekleştireceğiz? Hemen malzemelerimizi sayalım 🙂
1- Canon Yazıcı
2- Canon Kartuş ( PG-40 )
3- Kartuş Dolum Kiti
4- Biraz Ciklet ( Ben Orbit seçtim 🙂 )

Yazıcımız Canon Pixima MP170

Kartuşumuz Canon PG-40 Siyah

Kartuş Dolum Kiti. InkTec in hazırladığı dolum kiti canon için kutu turuncu renkte, kutu üzerinde hangi printerlarda kullanılabileceği yazıyor… Yine canon a ait farklı printer modeli mürekkepleri de kullandım ve sorun yaşamadım!

Gerekli bütün araç gereçler

Yukarıda gördüğünüz bütün parçalar ( Kartuş ve Ciklet hariç ) kartuş dolum kiti içinden çıkmaktadır!
Kit içinde : Eldiven, 2x20ml siyah mürekkep, sticker, kartuş delme aleti, şırınga, kartus kontrol parçası, 2 adet dolum iğnesi bulunmakta.

Kartuşu Doldurma!

Kartuşu kartuş delme aleti ile resimde görüdüğünüz yerden delebilirsiniz.. Veta kartuş üzerine stickeri yapıştırıp işaretli kısımdan da delebilirsiniz.. Ben yukarıdaki gibi yaptım. Kartuşumuz 16ml, dolum kitinde gelen mürekkep 20ml. Kartuşu 16 ml doldurun yada taşana kadar benim yaptığım gibi..
1 dolum kiti ile 1 kartuş yaklaşık 3 defa doldurulabilmekte!

Kartuşumuzu doldurduktan sonra kartuş test aracı mı desem tam adını ben de bilmiyorum 🙁 aşağıdaki alet ile kartuştan birkaç ml mürekkep çekiyoruz. Mürekkep gelirse krtuşumuz donmamış demektir. gelmezse kartuşumuz donmuştur ve maalesef yeni kartuş almamız gerekebilir..

Kartuşumuzu doldurduktan ve donmadığını gördükten sonra Orbit veya başka bir ciklet ile dolum yaptığımız deliği hava almaması ve akmaması için kapatıyoruz!

Bu işlemi de yaptıktan sonra sıra kartuşu denemede 🙂 Kartuşu printerimize takıyoruz. Kartuşlar birkere boşaldığı için printer kartuş boş uyarısı verecektir ve dolum yüzdesini göstermeyecek fakat yazmaya devam edecektir 😉

Ben en azından 4-5 adet dolum kiti boşalttım ve hala printerin kendi orjinal kartuşunu kullanıyorum! Renkli krtuşum hiç kullanılmadığı için maalesef dondu.. Ama çalışmaya siyah ile çalışmaya devam ediyosum…

cuneyt
Elektronik okumuş, bakmış olmuyor Diş Hekimi olmuş. Ama teknolojiden birtürlü kopamamış

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. öncelikle sitede emeği geçen herkezi tebrik ediyorum çok güzel bi site olmuş 😉 fakat kartuş doldurma felan 🙂 bundan ekmek yiyenlerde var herşeyide anlatmayın 🙂 şaka biyana gerçekten güzel bi site olmuş anlatımlar güzel teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -spot_img

En Son Gönderılenler